EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ
Türk Çelik Sektörü Yılsonu Hedefine Ulaştı

Türk Çelik Sektörü Yılsonu Hedefine Ulaştı

Geçtiğimiz yıl siyasi ve ekonomik olumsuz koşulların yanı sıra haksız yere açılan anti-damping ve koruma önlemi davaları ile mücadele eden Türk çelik sektörü, tüm olumsuzluklara rağmen güncelleştirdiği yılsonu hedefine ulaştı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı 2013 yılında miktar bazında 18,4 milyon ton, değer bazında ise 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

03 Ocak 2014
Çelik İhracatçıları İçin Avrupa Önemini Artırıyor

Çelik İhracatçıları İçin Avrupa Önemini Artırıyor

Piyasa koşulları Türk çelik sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı Ocak ayında miktar bazında 1,4 milyon ton, değer bazında ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılının ilk ayında en fazla çubuk ihraç edilirken; İngiltere, Fas, Tayland ihracat artış miktarlarıyla dikkat çeken ülkeler arasında yer aldı.

05 Şubat 2014
Türkiye'nin Çelik İhracatı İlk İki Ayda 2,3 Milyar Dolar Oldu

Türkiye'nin Çelik İhracatı İlk İki Ayda 2,3 Milyar Dolar Oldu

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı yılın ilk iki ayında miktar bazında 3,07 milyon tona, değerde ise 2,3 milyar dolara ulaştı. Şubat ayının dikkat çeken ürünü, ulaştığı ihracat rakamı ile inşaat demiri oldu.  İnşaat demiri ihracatı bir önceki yılın ilk iki aylık dönemine oranla miktarda yüzde 10,2, değerde ise yüzde 8,3 oranında arttı.

03 Mart 2014
Yüksek Enerji Maliyeti Çelik Sektörünün En Önemli Sorunu

Yüksek Enerji Maliyeti Çelik Sektörünün En Önemli Sorunu

Geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuzlukların çelik sektörü üzerindeki etkileri devam ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde çelik mamulleri ihracatı değer bazında yüzde 8,9 azalışla 3,4 milyar dolar oldu. Çelik sektörünün ihracat pazarlarındaki rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyen yerel faktörler içindeki en önemlisi olan, üretimde kullanılan enerji maliyetleri özellikle dikkat çekiyor.

02 Nisan 2014
AB'deki Yükseliş Çelik İhracatına İvme Kazandırdı

AB'deki Yükseliş Çelik İhracatına İvme Kazandırdı

2013 yılının ikinci yarısından bu yana düşüş eğilimi gösteren çelik sektörü ihracatı, Nisan ayında yeniden toparlanma sinyallerini vermeye başladı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı Ocak-Nisan döneminde değer bazında 4,6 milyar dolar, miktar bazında 6,3 milyon ton olarak gerçekleşti.

02 Mayıs 2014
Çelik İhracatı Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Çelik İhracatı Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörlerden biri olan çelik sektörü,  yılın ilk beş ayında değerde 5,9 milyar dolar, miktarda ise 7,9 milyon ton ihracata ulaştı. Mayıs ayında ise değerde yüzde 1,5 artış yakalayan çelik sektörü ihracatı, 1 milyar 282 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılının ilk beş ayında en fazla ihracat Ortadoğu bölgesine gerçekleştirilirken, bu bölgeyi Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika izledi. Türk çelik ihracatı, 2014 yılının ilk beş aylık verilerine göre toparlanma sinyalleri veriyor.

02 Haziran 2014
Çelik Sektörünün İlk Yarı İhracatı 7,02 Milyar Dolar

Çelik Sektörünün İlk Yarı İhracatı 7,02 Milyar Dolar

Türk çelik sektörünün ilk yarı sonuçları yılsonu hedefi için olumlu sinyaller veriyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye'nin çelik ihracatı ilk yarıda değerde yüzde 5,3 azalış ile 7,02 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çelik sektörünün ihracat pazarları arasında büyük bir paya sahip olan Irak'ta yaşanan olumsuzluklar ürün sevkiyatındaki yavaşlamalara sebep olurken, ihracatın düşüşünde de etkili oldu. Bu duruma rağmen Irak, ilk yarıda çelik ihracatındaki liderliğini korudu.

01 Temmuz 2014
Yedi Aylık Çelik İhracatı 8,07 Milyar Dolara Ulaştı

Yedi Aylık Çelik İhracatı 8,07 Milyar Dolara Ulaştı

Türk çelik sektörü 2014 yılının Ocak-Temmuz dönemini değerde 8,07 milyar dolar, miktarda ise 10,6 milyon ton ihracat ile tamamladı. Sektörün en önemli ihracat pazarlarından biri olan Ortadoğu'da yaşanan düşüşler, diğer bölgelere olan ihracatla telafi ediliyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre yedi aylık dönemde; Türkiye'nin Ortadoğu Bölgesi'ne gerçekleştirdiği çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 21,4 oranında gerilerken, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 9,3 oranında arttı.

01 Ağustos2014
Çelik İhracatında Irak İkinci Sıraya Geriledi

Çelik İhracatında Irak İkinci Sıraya Geriledi

Türk çelik sektörünün ihracatının lider ülkesi Irak, son dönemde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Ocak-Ağustos döneminde ikinci sıraya düştü. Irak'a gerçekleştirilen ihracatta sekiz aylık dönemde geçen yıla göre miktarda yüzde 31 değerde ise yüzde 25,7 oranında gerileme yaşandı. Sektörün aynı dönemdeki genel ihracatı ise miktarda yüzde 5,6 değerde ise yüzde 4,3 düştü.

01 Eylül 2014
Çelik İhracatı Son Çeyreğe Yükseliş Trendi İle Girdi

Çelik İhracatı Son Çeyreğe Yükseliş Trendi İle Girdi

Türk çelik sektörünün önemli ihracat pazarlarında süren siyasi dalgalanmaların, haksız yere açılan anti-damping ve koruma önlemi soruşturmalarının, bazı ülkelerin Türkiye'nin ihracat pazarlarına yaptığı dampingli ürün ticaretinin, sektörün ihracatı üzerindeki olumsuz etkileri sürüyor. Ancak kayıplarını en aza indirmek için çalışan çelik sektörü, yılın son çeyreğine girerken olumlu sinyaller almaya başladı.

02 Ekim 2014
Teşvikler Ar-Ge ve Teknoloji Yatırımı İle Değerlendirilmeli

Teşvikler Ar-Ge ve Teknoloji Yatırımı İle Değerlendirilmeli

Türk çelik sektörü yılsonu hedefine temkinli adımlarla ilerliyor. Sektör, Ocak-Ekim döneminde değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,96 azalış ile 11 milyar 160 milyon dolar, miktar bazında ise yüzde 4,12 düşüş ile 14 milyon 677 bin ton ihracata ulaştı.

03 Kasım 2014
Çelik Sektörünün Onbir Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

Çelik Sektörünün Onbir Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

2013 yılında başlayan olumsuz süreç Türk çelik sektörünün onbir aylık ihracat rakamlarına da yansıdı. Sektör; Ocak-Kasım döneminde değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 azalış ile 12 milyar 49 milyon dolar, miktar bazında ise yüzde 5,8 düşüş ile 15 milyon 831 bin ton ihracata ulaştı.

01 Aralık 2014