EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SECTION 232 ÜRÜNLERİ

  • ABD Ticaret Bakanlığı (DoC) Section 232 diye bilinen düzenlemesi ile çelik ithalatının ABD ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin araştırılması için 20 Nisan 2017'de bir soruşturma başlatmıştır. Section 232 Ticaret Bakanlığına ithalatın ulusal güvenliğe etkisinin araştırılması için kapsamlı bir soruşturma yürütme yetkisi vermektedir.
  • 1962 tarihli Ticaretin genişletilmesi yasası kapsamındaki Section 232, ABD'nin 1995'te Dünya Ticaret Örgütü'ne
  • (DTÖ) üye olmasından bu yana sadece iki kere gündeme gelmiş olup bunlardan biri 2001 yılında demir çelik ürünleri ithalatına karşı yürütülmüştür. DoC her iki soruşturmada da ulusal güvenliğin korunması için herhangi bir kısıtlayıcı önlem alınmasına gerek olmadığına karar vermiştir.
  • Bu mevzuat dahilinde, ulusal savunma için ne kadar yerli üretime ihtiyaç olduğuna, ulusal savunma gereksinimleri için yerli üretim kapasitesinin yeterliliğine, ulusal ekonomik refah ile ulusal güvenlik arasındaki ilişkiye dair Savunma Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürütülmüştür.
  • ABD Başkanı Donald Trump 01 Mart 2018 tarihinde yerli çelik üreticileri ile yaptığı toplantı sonrası Section 232 düzenlemesine ilişkin bir açıklamada bulunmuştur. Açıklamasında çeliğin güvenlik için önemine değinen Trump firmaların ve işçilerin korunması gerektiğini ifade etmiştir.
  • Çelik için %25, alüminyum için %10 ek vergi önlemi getirileceğinin açıklandığı basın toplantısının ardından karar resmi olarak 08 Mart 2018 tarihinde imzalanmıştır.
  • Mevcut durumda Meksika ve Kanada'nın kapsam dışında bırakıldığı, Avusturalya'nın da kapsam dışına alınacağına ilişkin açıklamalar yapıldı. Belirli kriterleri sağlayan ülkelere Section 232 için muafiyet verilebileceği, bununla ilgili ülkelerle olan görüşmelerin 23 Mart 2018 tarihine kadar devam ettiği bilgisi açıklandı.