EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Türk çeliğinin kalitesi uluslararası standartlardadır

Türk çeliğinin kalitesi uluslararası standartlardadır ve gerekli tüm denetimlerden geçmektedir

Türk çelik sektörü, Kolombiya'nın Türkiye'den ithal ettiği alaşımlı çubuğun sertifikasız ve depreme dayanıksız olduğuna yönelik iddialara karşı çıktı. Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamada, dünyanın en büyük ikinci inşaat çeliği ihracatçısı olan Türkiye'nin uluslararası standartlara uygun üretim yaptığı ve kalitesini birçok prestijli projelerde ispatladığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Türkiye'nin 2016 ve 2017 yıllarında Kolombiya'ya sadece inşaat çeliği ihracatı gerçekleştirdiği, alaşımlı çubuk ihracat etmediği vurgulandı.

Kolombiya'nın Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerden 2014 yılından bu yana ithal ettiği inşaat çeliği ve alaşımlı çelik çubukların depreme dayanıksız ve sertifikasız ürünler olduğu iddialarına Türk çelik sektörü temsilcileri karşı çıktı. Dünyanın ikinci büyük inşaat çeliği ihracatçısı olan Türkiye, inşaat çeliği başta olmak üzere boru, profil, filmaşin, yassı sıcak gibi depreme dayanıklı ve sertifikalı ürünlerini dünyanın 200 ülkesine istenilen kalite ve standartlarda ihraç ediyor.

Türk çelik sektörü, ticari ilişkilerinde Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde adil ve şeffaf bir ticaret politikası ile hareket ediyor. UK Cares başta olmak üzere tüm uluslararası sertifika ve belgelere sahip olan Türk çelik firmaları, ürünlerini ithalatçı ülkenin çelik standardına göre üretiyor ve ihraç ediyor.

Kolombiya basınında yer alan ve Türk çelik ürünlerini de içine alan bazı haksız iddialara açıklık getiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Türk çelik üreticileri olarak bizden talep edilen ürünleri üretir ve ihraç ederiz. Firmalarımız hangi ürün talep edildiyse o ürünün ihracatını Kolombiya'ya yapmıştır. Tarafsız veri tabanlarının istatiksel verilerine bakıldığında 2016 ve 2017 yıllarında Kolombiya'ya hiç alaşımlı çubuk ihraç etmediğimiz, sadece inşaat çeliği ihraç ettiğimiz görülmektedir. Türk çelik sektörü olarak her zaman adil rekabet ortamı ve şeffaf uygulamalardan yanayız. Ürünlerimizin kalitesi, güvenliği ve standartlara uygunluğundan eminiz” dedi.

Alaşımlı çubuk ile inşaat çeliği arasında yapı güvenliği açısından herhangi bir fark bulunmadığına da dikkat çeken Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Dünyanın en büyük ikinci inşaat çeliği ihracatçısı olan Türkiye, uluslararası standartlara uygun olarak ürettiği inşaat çeliğini 150'den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Dubai'deki Burj Khalifa ve Londra'daki Heathrow Havaalanı gibi birçok prestijli yapıda Türk inşaat çeliği imzası yer alıyor. Her ülke kendi deprem riskine göre çelik standardını belirler ve ithalatını o standarta göre yapar. Ürünlerimizi Türkiye şartlarına göre değil ihracat yaptığımız ülkelerin standartlarına göre üretiriz. Diğer türlüsü zaten mümkün olamaz. Kaldı ki, Türkiye de deprem riski yüksek bir ülkedir ve üreticilerimiz bu konuda önemli bir know-how sahibidir. Ayrıca ülkemizde birçok test merkezi mevcut. Bunlardan biri de Birliğimiz tarafından kurulan MATİL (Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları) şirketimizdir. MATİL, çelik ürünlerinde dünyanın en önemli uygunluk değerlendirme ve belgelendirme kuruluşlarından UK CARES'in, İngiltere dışında az sayıdaki yetkili test merkezlerinden biridir. Şirketimiz, Türkiye'nin yanı sıra AB, MENA ve Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) ülkelerine de test ve analiz hizmeti vermektedir.”***

***Kolombiya El Espectador gazetesinde yayımlanan İspanyolca bülten için;  https://www.elespectador.com/opinion/la-calidad-del-acero-turco-esta-en-linea-con-los-estandares-internacionales-columna-728230