EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

DUYURU & HABERLER

Türk Çeliğinde Hedef Yeni İhracat Pazarları

Türk Çeliğinde Hedef Yeni İhracat Pazarları

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), sektörün Kuzey Afrika ülkelerindeki etkinliğini ve ticaret hacmini artırmak, Tunus ile bağları güçlendirmek için 24 Türk çelik ihracatçı firmasının katılımıyla Tunus'a sektörel ticaret heyeti düzenledi. 2022 yılındaki ihracat rakamlarına ulaşabilmek için ÇİB olarak yurt dışı organizasyonlara hız verdiklerinin altını çizen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Kuzey Afrika bölgesinin en önemli pazarlarından olan Tunus'a 24 firma ile düzenledikleri Sektörel Ticaret Heyeti (STH) programının çok verimli geçtiğini belirtti. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracatlarını artırmak için durmadan çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Aslan, "Hedefimiz; temaslarımız ve B2B görüşmeler ile sinerji oluşturabilmek ve yeni ihracat kapıları aralayabilmek.” dedi.
Almanya Sektörel Ticaret Heyeti

Almanya Sektörel Ticaret Heyeti

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) 28-30 Nisan 2024 tarihleri arasında Berlin'e gerçekleştirilecek “SteelOrbis 2024 Bahar Konferansı & 90. IREPAS Toplantısı” ile eş zamanlı olarak Almanya Sektörel Ticaret Heyetini düzenliyor. Söz konusu heyete 21 firmadan 33 temsilci katılım gösterecektir.
Tunus Sektörel Ticaret Heyeti

Tunus Sektörel Ticaret Heyeti

Çelik İhracatçıları Birliği, 22-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenleyeceği Tunus Ticaret Heyeti programı ile 23 Mayıs Perşembe günü Laico Tunis Spa&Conference Center'da Tunuslu ithalatçılarla bir araya gelerek B2B toplantıları gerçekleştirmeyi hedefliyor.
AB SKDM Rapor Bildirimi 30 Gün Süre Uzatımı

AB SKDM Rapor Bildirimi 30 Gün Süre Uzatımı

1 Ekim 2023-31 Aralık 2025 tarihleri arasında öngörülen Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) geçiş dönemi içerisinde SDKM kapsamına giren ürün emisyonlarının raporlanması gerekmektedir. Raporlar, ilgili çeyrek dönem bitimini takip eden ay sonuna kadar sunulmaktadır. 29 Ocak 2024 tarihinde yayınlanan Avrupa Komisyonu duyurusuna göre teknik sıkıntılardan ötürü SKDM raporunu bildirememiş yükümlüler için rapor bildirim süresi 30 gün uzatılmıştır. Bu kapsamda 1 Şubat itibariyle, rapor bildirimlerinin yapıldığı Merkezi Elektronik Kayıt Sistemi'nde (Transitional Registry) 30 günlük ek süre tanınacaktır.
Çelik Sektörünün İhracatı  13,5 Milyar Dolar Oldu

Çelik Sektörünün İhracatı 13,5 Milyar Dolar Oldu

Çelik sektörünün ihracati yilin 11 aylik döneminde miktar bazinda yüzde 28,8, deger bazinda ise yüzde 31,2 geriledi. Ihracatin 2023'ün ilk 11 ayinda 13 milyar 545 milyon dolar oldugunu kaydeden Çelik Ihracatçilari Birligi (ÇIB) Yönetim Kurulu Baskani Adnan Aslan, “2023 ilk 10 aylik süreçte ise ithalat yüzde 14,8 artisla 17 milyon 639 bin tona çikti. 2015'ten bu yana ilk kez nihai çelik ürünlerinde net ithalatçi konumuna düstük. Bu kapsamda ithalatin yarattigi haksiz rekabetin önüne geçilmesi için resmi kurumlarimiza anti damping basvurusunda bulunduk. Yapilacak inceleme sonucunda ithalat yapilan ülkelerin rekabete aykiri davrandigi ortaya çikarsa ek vergi uygulanacak. Böylece haksiz rekabetin önüne geçilecek.” dedi.
Dünya Çelik Sektörü İstanbul'da Buluştu

Dünya Çelik Sektörü İstanbul'da Buluştu

Dünyanın bir numaralı uzun çelik piyasası konferansı IREPAS Toplantısı'nın 89'uncusu Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) iş birliği ile İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye'nin batı dünyasında inşaat çeliğinde açık ara bir numara olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, şimdi talebin düştüğünü belirterek Türkiye'nin inşaat çeliği ihraç etmediği ülkenin kalmadığını söyledi. 2022'de çelik ihracatının 21 milyar dolarları aştığını bu yıl beklentinin 15 milyar doların altına ineceğini belirten Aslan, “Dünya konjonktürünün bu sonuçta çok önemli etkisi var ama biz elimizden geldiğince aynı performansı tutturmak zorundayız. Var gücümüzle bu konuda çabamızı göstermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetleri- Hırvatistan

Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetleri- Hırvatistan

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından iletilen yazıya atıfla, Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlık tarafından “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler” toplantıları düzenlenmekte olduğu ifade edilmektedir. Bu çerçevede, 13 Haziran 2023 Salı günü saat 14.00'da Hırvatistan'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirleri ile "Elektronik ve Yenilenebilir Enerji" sektörlerine ilişkin e-sohbet toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Çelik İhracatçılarından Balkanlar Hamlesi

Çelik İhracatçılarından Balkanlar Hamlesi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak için Romanya'ya çıkarma yaptı. 25 Türk çelik ihracatçı firmanın katılımıyla Romanya'da gerçekleşen heyet kapsamında iki ülke çelik sektörü bir araya geldi. Çelik üretiminde dünyada sekizinci sırada olduklarını ve 2022 yılında korumacılık önlemleri ile mücadele ve artan enerji maliyetlerinin baskısına rağmen 21 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını kaydeden ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, 250'nin üzerinde Romen iş insanı ve şirketiyle ikili görüşmelerin yapıldığını belirtti. Romanya'nın Türk çelik ihracatında 2. büyük pazar olduğunu ifade eden Aslan, “Türkiye'nin Romanya'ya ihracatı 7 milyar dolar. Bu ihracatın yüzde 18'i olan yaklaşık 1,3 milyar doları çelik sektörü yapıyor. Bu yıl da umut ediyoruz ki yüzde 15 bandını yakalarız.” dedi.
Sırbistan'da ‘Türk Çeliği'ne  Yoğun İlgi

Sırbistan'da ‘Türk Çeliği'ne Yoğun İlgi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), Sırbistan pazarındaki varlığını güçlendirmek ve yeni iş birlikleri ile ticaret hacmini artırmak için Sırbistan, Belgrad'a 5-7 Aralık tarihleri arasında Ticaret Heyeti düzenledi. 19 Türk çelik firmasından 34 kişilik heyet Sırbistan'da 200'ün üzerinde Sırp ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 2021 yılında çelik üretiminde dünyada yedinci sırada olduklarını ve 2022 yılında şimdiye kadar yaklaşık 20 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan,  Sırbistan Ticaret Heyeti ile yeni işbirlikleri sağlayıp iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek istediklerini belirtti.
Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı

Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı

19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde düzenlenecek olan Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı organizasyonu ilk kez İMMİB Genel Sekreterliğince gerçekleştirilecektir. 
Çelik İhracatçıları Estonya ve Letonya'da Rusya'nın Payına Talip

Çelik İhracatçıları Estonya ve Letonya'da Rusya'nın Payına Talip

Çelik ihracatçıları yeni pazarlara açılma ve mevcut fırsatları değerlendirme stratejileri kapsamında Estonya ve Letonya'ya 17 firmadan 31 temsilci ile ticaret heyeti düzenledi. Rusya'ya uygulanan ambargo nedeniyle bu bölgede önemli fırsatların ortaya çıktığına işaret eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Baltık ülkelerinde mevcudiyetlerini güçlendireceklerini belirtti. İkili iş görüşmelerine T.C. Tallinn Büyükelçisi Sn. Başak Türkoğlu ile T.C. Riga Büyükelçisi Sn. Şule Öztunç katılım gösterirken, her iki büyükelçi de heyet onuruna resepsiyon verdi. Baltık Ülkelerinden Sorumlu Ticaret Müşaviri Sn. Ümit Ateşağaoğlu da heyete eşlik etti.
İsrail Sektörel Ticaret Heyeti

İsrail Sektörel Ticaret Heyeti

Çelik İhracatçıları Birliği, 17-20 Eylül 2022 tarihleri arasında İsrail, Tel Aviv'e Ticaret Heyeti programı düzenliyor.17 Türk Çelik İhracatçı firmanın katılımıyla İsrail'de gerçekleşecek olan Sektörel Ticaret Heyeti, Türk çelik ihracatçıları ile İsrailli ithalatçıları 18 Eylül 2022'de Hilton Tel Aviv Hotel'de bir araya getirerek verimli B2B toplantılarına ev sahipliği yapmayı hedefliyor.
Çelik Sektörü Almanya'da Buluştu

Çelik Sektörü Almanya'da Buluştu

Çelik sektörünün en önemli fuarlarından Wire & Tube 20-24 Haziran 2022 tarihleri arasında Düsseldorf'ta gerçekleşti. Wire & Tube'a Türkiye'den 163 firma katılırken, Çelik İhracatçıları Birliği fuar ile eş zamanlı olarak Almanya'ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenledi.
Çelik Sektörü İhracatı 10 Milyar Dolara Dayandı

Çelik Sektörü İhracatı 10 Milyar Dolara Dayandı

Geçtiğimiz yılı 22,4 milyar dolar ihracatla tamamlayan çelik sektöründeki yükseliş hızlanarak devam ediyor. Çelik sektörü Ocak-Mayıs döneminde yüzde 34,56 artışla 9,62 milyar dolar ihracata ulaşırken, ihracattaki istikrarlı artışın devam ettiğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, ton başına ihracat değerinin de yüzde 38,12 artışla 1.095 dolara yükseldiğine dikkat çekti.
Almanya Sektörel Ticaret Heyeti 20-23 Haziran 2022 Tarihlerinde

Almanya Sektörel Ticaret Heyeti 20-23 Haziran 2022 Tarihlerinde

Sektörün en önemli fuarları arasında yer alan Wire and Tube 2022 ile eş zamanlı olarak 20-23 Haziran 2022 tarihleri arasında Almanya Sektörel Ticaret Heyetini organize ediyoruz.
Çelik İhracatçıları Birliği Olağan Seçimli Genel Kurulu

Çelik İhracatçıları Birliği Olağan Seçimli Genel Kurulu

Son Başvuru Tarihi 21 Mart 2022 Pazartesi
Türk Çelik Sektörü 2021 Yılında İhracatta Rekora İmza Attı

Türk Çelik Sektörü 2021 Yılında İhracatta Rekora İmza Attı

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan “Pandeminin gündemde kalmaya devam ettiği 2021 yılında da sektörümüz tecrübesi ve gelişmelere hızlı adapte olabilme yeteneği ile hem üretimini hem de ihracatını artırmayı sürdürdü. Önceliği Türk imalat sanayinin çelik ihtiyacını karşılamak olan sektörümüz sene boyunca geleneksel pazarlarına ihracatını sürdürürken, dünyanın en büyük çelik oyuncusu Çin'in ihracatta kendini geri plana alarak, ülke içerisindeki talebi karşılama yoluna gitmesini fırsata çevirdi ve Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya pazarlarında tekrar aktif rol alırken, Latin Amerika'da da önemli bir güç elde etti” dedi.
Çelik Sektörü Doğal Gaz ve Elektrik Kesintileri Nedeniyle 1 Milyar Lira Kayıp Bekliyor

Çelik Sektörü Doğal Gaz ve Elektrik Kesintileri Nedeniyle 1 Milyar Lira Kayıp Bekliyor

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, doğalgaz ve elektrik kısıntısına bağlı olarak yaşanacak üretim kesintilerinin çelik sektöründe 1 milyar lira kayba neden olacağını söyledi.
İlk Kez Zirvede Yer Aldı, İhracatın İtici Gücü Çelik Oldu

İlk Kez Zirvede Yer Aldı, İhracatın İtici Gücü Çelik Oldu

Türkiye'nin toplam ihracatı eylül ayında yıllık bazda yüzde 30 artışla 20,8 milyar dolara yükseldi. Çelik sektörü, 2,6 milyar dolarlık ihracatla sektörler arasında ilk kez zirvede yer aldı. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Sektörümüz ihracat pazarlarını çeşitlendirerek büyümesini sürdürüyor. Geçen ay ülkemizin toplam ihracatına en fazla katkı veren sektör olduk. Gurur verici bir tablo” dedi.
Çelik Sektörü “Yeni Normal”in İhracat Rotasını Belirledi

Çelik Sektörü “Yeni Normal”in İhracat Rotasını Belirledi

Çelik ihracatı Ocak-Mayıs döneminde bir yıl öncesine göre miktar olarak yüzde 17,8 daraldı. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Küresel ticaret kademeli olarak açılıyor. Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika ihracattaki yeni hedef pazarlarımız arasında.” dedi.
Demiryolu Taşımacılığının Avantajları

Demiryolu Taşımacılığının Avantajları

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan bir yazıda, korona virüs salgını neticesinde ülkemiz ihracatının sekteye uğramaması amacıyla, en etkin ve avantajlı taşıma yöntemlerinden biri olan demiryolu taşımacılığının öneminden bahisle, alternatif güzergâhların oluşturulması ve özellikle demiryollarının payının arttırılmasının ihracatçılarımız açısından büyük önem arz ettiği ve ifade edilmektedir.
Koronavirüs Salgını Hakkında Bilgilendirme

Koronavirüs Salgını Hakkında Bilgilendirme

Bilindiği üzere, Çin'de başlayıp dünyayı etkisine altına alan koronavirüs salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak ilan edilmiştir.
Çelikte Çin'in Geri Kalacağı Pazarlardaki Talebi Türkiye Karşılayabilir

Çelikte Çin'in Geri Kalacağı Pazarlardaki Talebi Türkiye Karşılayabilir

Koronavirüs salgını sebebiyle çelik sektöründe Çin'in geri kalacağı pazarlardaki talebi Türkiye karşılayabilir. Koronavirüsünün yarattığı etki ile Çin'in çelik sektörü nezdinde aktif olduğu pazarlarda payının düşmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, bu durumun Türkiye için avantaj oluşturabileceğini söyledi.