EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

KAMU ALIMLARI VE İHALELER HK.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Oslo Ticaret Müşavirliği 2012 yılı Nisan ayında Norveç'in başkenti Oslo'da faaliyete geçtiği belirtilmiştir. Müşavirliğin öncülüğünde Norveç'te İş Adamları Dernekleri kurulduğu bildirilmekte olup, bu derneklerden 2014 yılında faaliyete geçen Norsk Tyrkisk Arbeidsgivernes Forening - NOTID - Norveç Türk İş Adamları Derneği ile Müşavirliğin ortaklaşa yürütülen çalışmaların sonucunda; Derneğin web sayfasında Norveç'teki kamu alımları ve müteahhitlik ilanlarının bilgileri bundan böyle güncel olarak Türkiye'deki firmaların bilgisine Türkçe olarak sunulduğu bildirilmiştir.

İş Adamları Derneklerinin http://www.notid.org/ web sayfasında; yayınlanan duyurularda Müşavirliğin ve Türk Forevignorge firması Türkiye'deki firmaların olabilecek taleplerine yardıma hazır olduklarını belirtilmektedir.

Yazının devamında, Norveç'te Müteahhitlik ve kamu alımları https://www.doffin.no/ web sayfasında ilan edildiği bildirilmiş olup, ilanların Norveççe yayımlanması ve öngörülen bazı şartlar Türkiye'de mukim firmaların müteahhitlik ve kamu alımlarına ilgisini azalttığı ifade edilmektedir. Müşavirliğin ve ilanları güncel olarak yayımlayan Türk Forevignorge firması, Türkiye'de yerleşik firmalarına Norveç'te mukim ortak bulma dahil gerekli her türlü desteği sağlayarak ihalelere ve kamu alımlarına iştirak etmelerine yardımcı ve yol gösterici olacağı belirtilmektedir. Bu konuda Müşavirlikle birlikte çalışan Norveç'te yerleşik Türk vatandaşlarının sahip olduğu veya çalıştığı muhasebe, hukuk ve mali danışmanlık kuruluşları bulunduğu konusunda bilgilerinize sunulur.