EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Somali Başbakanı'nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında Türkiye-Somali İş Ve Yatırım Forumu Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Somali Başbakanı Omar Abdirashid Ali Sharmark'nin, ülkemize gerçekleştireceği resmi ziyaretleri kapsamında ve T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun himayelerinde, 22 Şubat 2016 Pazartesi günü, Intercontinental İstanbul Oteli'nde, 15.00-20.30 saatleri arasında Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazının devamında, Türkiye-Somali ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine uzanan bir geçmişe sahip olduğu, ülkemizin Somali politikasının kapsamlı bir stratejiye dayanmakta olup, Somali'ye yönelik kalkınma projelerimiz ve ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesine yönelik anlaşmaların, bahse konu stratejimizi sağlamlaştırdığı belirtilmektedir.

Diğer taraftan, Somali ekonomisinin büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığı, anılan sektörlerin ülke GSYİH'nin % 40'ını, ihracat gelirlerinin ise % 50'den fazlasını karşıladığı ifade edilmektedir. Ülkenin toplam ihracatının yaklaşık 600 milyon ABD Doları, ithalatının ise yaklaşık 1,5 milyar ABD Doları olduğu; şeker, mısır, deri, balık, kömür ve muzun Somali'nin başlıca ihracat ürünleri olduğu bildirilmektedir. Gıda işleme ve paketleme, enerji, tarımsal ekipmanlar, inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon, ticaret alanlarında iş dünyamıza işbirliği fırsatları sunduğu belirtilmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında, heyet listesi bilahare paylaşılacak olup, anılan Foruma katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/142/6073 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve 17 Şubat 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar aşağıda detayları yer alan ödeme ile birlikte kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Taslak Program:

15.00-15.30: Kayıt

15.30-16.30: Açılış Konuşmaları ve Sunumlar

16.30-18.30: İkili İş Görüşmeleri

19.30-21.30: Akşam Yemeği ve Konuşmalar

-DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan

-Somali Ekonomi Bakanı

-T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş

-Somali Başbakanı Sayın Omar Abdirashid Ali Sharmark

-T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu

Katılım Koşulları:

1) Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2) Katılım ücreti:100 TL

3) Ödeme şekli havale ve kredi kartı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Hesap Bilgisi: Hesap Adı: TÜRKİYE İŞ BANKASI BEYOĞLU ŞUBESİ (1011) DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / AFRİKA Swift: ISBKTRISXXX IBAN: TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 TL

4) Ödemeler için son tarih: 17 Şubat 2016 Çarşamba

5) Makbuzunuzun tarafınıza gönderilebilmesi için, ödeme esnasında bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.

6) Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (Sena Ağırgün, africa@deik.org.tr ) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek bulunmamaktadır.)