EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ANGOLA, GÜNEY AFRİKA

Ekonomi Bakanlığı'nın 2011/1 sayılı Pazara Giriş ve Pazar Araştırması Hakkındaki Tebliği Kapsamında Çelik İhracatçıları Birliği olarak yürütülen "Çelik Sektörünün Yurtdışı Pazarlarda İhracatının Artırılması Projesi”nin bir diğeri Güney Afrika ve Angola'ya yapılan çelik ticaret heyeti organizasyonudur. 26 Mayıs -01 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Güney Afrika Angola Ticaret Heyeti'ne 17 firmadan 18 katılımcı iştirak etmiştir. Toplam 6 resmi kurum görüşmesi yapılmıştır. Bu görüşmelerin 3 tanesi Güney Afrika'da, 3 tanesi Angola'da yapılmıştır.

 

TÜRK ÇELİK HEYETİ JOHANNESBURG'DA

Organizasyonun ilk ayağı olarak, Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde, bölgede etkili bir Türk olan Yüksel Uzel'in evine konuk olunmuş, Güney Afrika Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Hengiwe Wkhize, Güney Afrika Cumhuriyeti DTI (Department: Trade and Industry) yetkilileri Luke Govender (yatırım ve teşvikler bölümü), Brian Soldaat (endüstriyel kaynaklar bölümü) ve Güney Afrika Çelik Boru Üreticileri Birliği'nden Colin Shaw ile bir toplantılar yapılmıştır. Güney Afrika'nın ticari potansiyelleri ve yatırım olanakları hakkında bilgi aktarılması maksadıyla katılımcılara Arzu Uzel, Çelik sektörü hakkında, Manica Africa Grup İş Geliştirme Müdürü Kelsey Keeve, Lojistik hakkında, ABSA Bank Direktörü Carl Joubert yabancı yatırımlar ve akreditif hakkında ve Aveng Trident Steel İhracat Yöneticisi William Jones Çelik sektörü hakkında konuşma yapmış ve heyet katılımcılarına Güney Afrika, ekonomisi ve yatırım imkanları ve koşulları hakkında bilgi vermişlerdir. Üç yerel gazete (Sunday Times, Business Day, Engineering News) ile medya görüşmeleri yapılmıştır.

 

ANGOLA LUANDA ZİYARETİ

Organizasyonun ikinci ayağı olarak Angola'nın başkenti Luanda'da, Leading African Development Kurumu CEO'su Sivu Maqungo ile görüşülmüş Angola – Türk çelik sektörü konuşulmuştur. Luanda limanına ziyaret gerçekleştirilmiştir. Türk iş adamı Doğan Sungur, Fahri Konsolos Prof. Carlos De Freitas, ANIP Başkanı Dr. Maria Abrantes, Angola Müteşebbisler Birliği Başkanı Jorge Baptista, Atlantico Bank yetkilisi Yannick Buli ve Angola Endüstri Birliği Başkanı Jose Severino'nun, Angola ekonomisi, yatırım imkanları ve koşulları hakkında bilgi verdikleri bir toplantı düzenlenmiştir. ANIP başkanı Dr. Maria Abrantes makamında ziyaret edilmiştir. Angola Endüstri Bakan Yardımcısı Sn. Kiala Ngone Gabrie ve personeli, ve Angola Diplomatik İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Genel Sekreteri Sn. Carlos Alberto Fonseca ile de bir toplantı yapılmıştır.

 

GÜNEY AFRİKA VE ANGOLA'DAKİ İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Güney Afrika ve Angola'da, heyet kapsamında 2 şehirde toplamda 268 iş görüşmesi gerçekleşmiştir. Güney Afrika'da 47 alıcı ile pazarın hacmen yüzde 75'ine, Angola'da 11 alıcı ile pazarın yüzde 80'ine ulaşılmıştır.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Namık Ekinci her iki ülkedeki mesajlarında, gerek doğrudan kendi konuşmalarında gerek resmi muhataplarının yatırım daveti akabinde, taraflar arası bilgi alışverişi sayesinde yapıcı ve kalıcı işbirlikleri ve ortaklıkların kurulabileceğini iletmiştir.

Heyet sonrasında ise ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerinde Ekinci, ticaret, yatırım gibi hususların ülke ekonomileri için elzem konular olduğunu söylemiş, Güney Afrika ile ticaretimizin 2007 sonrası düşüşte olduğuna dikkat çekerek ticareti iyileştirme adına her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtmiş ve bu konuda önerilere ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştır. Angola ile ilgili olarak ise Türkiye Angola ilişkilerinin çok sınırlı olduğunu vurgulamış ve diplomatik ilişkilere paralel olarak ekonomik ilişkilerin de gelişeceğin inandığını söylemiştir. Bölgesel ve ekonomik kalkınma adına yapılması planlanan projeleri desteklediklerini ve bu projelerin bir parçası olmayı amaçladıklarını dile getirilmiştir.

 

KATILIMCI FİRMALAR

1. ACEMAR DIŞ TİCARET LTD.

2. BORUSAN MANNESMANN BORU SAN.TİC.AŞ

3. ÇOLAKOĞLU METALURJİ A.Ş

4. DİLER DIŞ TİCARET A.Ş

5. DORCE PREFABRİK YAPI VE İNŞAAT SANAYİ TİCARET A.Ş.

6. EE BATI İÇ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ

7. ERBOSAN ERCİYAS BORU SAN. VE TİC. A.Ş

8. ERCİYAS ÇELİK BORU SANAYİ A.Ş

9. GOA METAL LOJİSTİK YAPI ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.

10. İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş.

11. İNTER METALS İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.

12. İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş

13. KOCAER HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş

14. PROMEKS DIŞ TİC A.Ş

15. YEŞİLYURT DEMİR ÇELİK END. VE LİMAN İŞL.LTD.ŞTİ.

16. YOLBULAN BAŞTUĞ METALURJİ A.Ş

17. YOLBULAN METAL SAN. VE TİC. A.Ş

İlgili Fotoğraflar