EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Ekonomi Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği Kapsamında Çelik İhracatçıları Birliği olarak yürütülen "Çelik Sektörünün Yurtdışı Pazarlarda İhracatının Artırılması Projesi”nin bir diğeri Kenya Tanzanya'ya yapılan çelik ticaret heyeti organizasyonudur. 16-22 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kenya Tanzanya Ticaret Heyeti'ne 22 firmadan 24 katılımcı iştirak etmiştir. Toplam 10 resmi kurum görüşmesi yapılmıştır. Bu görüşmelerin 7 tanesi Kenya'da, 3 tanesi Tanzanya'da yapılmıştır.

Organizasyonun ilk ayağı olarak, Kenya'nın Nairobi şehrinde Ticaret Müşavirimiz Koray Demircan, Kenya Mimarlar Birliği, Eser Kenya Ltd ve Remax Construction, NIC Bank katılımıyla katılımcılara bilgilendirme konferansı düzenlenmiştir. Ayrıca Kenya'nın Nairobi ve Mombasa şehirlerinde heyet kapsamında Kenya Şehircilik Geliştime Bakanlığı, Kenya Sanayi Bakanlığı, Kenya Ticaret Bakanlığı, Kenya Standartlar Bürosu, Kenya Gelirler İdaresi, Kenya Ticaret Odası ve Kenya Liman İdaresi ile resmi kurum görüşmeleri yapılmıştır.

 

Organizasyonun ikinci ayağı olarak Tanzanya'nın Darüsselam şehrinde Tanzanya'daki Türk Yatırımcı Akif Kara, Ulusal Konut Şirketi ve Tanzanya Yatırım Merkezi katılımıyla katılımcılara bilgilendirme konferansı düzenlenmiştir.Tanzanya'da heyet kapsamında Tanzanya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tanzanya Yatırım Merkezi ve Tanzanya Ulusal Konut Şirketi ile resmi kurum görüşmeleri yapılmıştır.

 

Kenya ve Tanzanya'da, heyet kapsamında 3 şehirde toplamda 1.196 iş görüşmesi gerçekleşmiş ve 91 kişi ile temas edilmiştir. Kenya'da 29 alıcı ile pazarın hacmen yüzde 65'ine, Tanzanya'da 18 alıcı ile pazarın yüzde 75'ine ulaşılmıştır.

 

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Namık Ekinci her iki ülkedeki mesajlarında, gerek doğrudan kendi konuşmalarında gerek resmi muhataplarının yatırım daveti akabinde, temelde ilişkilerin önce ticaretle kenetlenmesi akabinde ortak yatırımların gündeme alınabileceğini vurgulamıştır.

Heyet sonrasında ise ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ekinci, "Her iki ülkenin de Türkiye'nin 2023 hedeflerine benzer kalkınma vizyonları var. Büyük ölçekli altyapı ve üstyapı projelerinin gerçekleşeceği ve bu projelerin finansmanının hali hazırdaki kıymetli madenlerinin yanı sıra, yeni keşfedilen petrol, doğalgaz, demir cevheri, kömür gibi yer altı kaynakları ile karşılanacağını öğrendik. Gelişen nüfus ve büyüyen ekonomi ile bu ülkelerde çelik talebine yönelik ciddi artış bekliyoruz. İlk etapta oluşan ihtiyacın ithalat yoluyla karşılanması, ileriki aşamada ise ortak sanayi yatırımlarına gitmenin gerektiği üzerinde konuştuk," şeklinde konuştu.

KATILIMCI FİRMALAR

 

 1. Ağır Haddecilik A.Ş.

 2. Çolakoğlu A.Ş.

 3. Corbus Metal Ltd. Şti.

 4. Diler A.Ş.

 5. Diril Demir ve Çelik A.Ş.

 6. EEBatı Ltd. Şti.

 7. FSD Yapısal Çelik A.Ş.

 8. Habaş A.Ş.

 9. İçdaş A.Ş.

10. İzmir Demir Çelik A.Ş.

11. Kaptan A.Ş.

12. Kibar Dış Ticaret A.Ş.

13. MMS Uluslararası Dış Ticaret Ltd. Şti.

14. Mtall Saç Ltd. Şti.

15. NK Çelik Ltd. Şti.

16. Promeks A.Ş.

17. Safir Metal Ltd. Şti.

18. Sametal Ltd. Şti.

19. Tezcan Galvaniz A.Ş.

20. Vilmeks İç ve Dış Ticaret A.Ş.

21. Yolbulan A.Ş.

22. Zenna Çelik Ltd. Şti.

 

İlgili Fotoğraflar