EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

KOLOMBİYA, PANAMA VE DOMİNİK CUMHURİYETİ

Türk çelik sektörü, 10 milyon tonluk çelik ithalatı gerçekleştiren Orta Amerika ve Karayipler bölgesinden aldığı payı artırmaya odaklanan ve bölgenin çelik ithalatından yüzde 5 pay alan sektör temsilcileri, bu rakamı daha yukarıya taşımak için Kolombiya, Panama ve Dominik Cumhuriyeti'ne 01-08 Ekim, 2017 tarihleri arasında Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştirilmiştir.

Ticaret Heyeti organizasyonuna Çelik İhracatçıları Birliği üyesi 17 firmadan toplam 24 katılımcı iştirak etmiş olup, toplamda türk çelik heyeti 29 kişiden oluşmuştur.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kâmil Erciyas'ın başkanlığını üstlendiği heyete ÇİB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Necati Tecdelioğlu ve Türk çelik sektörü yetkilileri katılırken T.C. Ekonomi Bakanlığı temsilcileri de heyet programına eşlik etmiştir. Heyet ilk durağı olan Kolombiya'nın ardından Panama ve Dominik Cumhuriyeti'ni ziyaret etmiştir.Türk çelik sektörü temsilcileri, heyet boyunca ilgili ülkelerin ticaret ve endüstri bakanlıkları, serbest bölgeler ve Panama Kanalı yetkililerinin yanı sıra çok sayıda meslek kuruluşu, kamu ve özel sektör temsilcileri ile önemli temaslarda bulunmuştur.

Söz konusu ülkelerin yanı sıra bölgedeki diğer ülkelerden katılan firmalarla da bir araya gelen Türk çelik heyeti binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi. İkili iş görüşmeleri sonrasında yerel firmalar ve Türk çelik ihracatçıları arasında iş birliğinin yanı sıra ortak yatırım imkânları da değerlendirildi.