EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Çelik İhracatçıları Birliği'nin 2012 yılı içerisinde dış pazarlara yönelik yürüttüğü PR çalışmalarından bir diğeri Nijerya - Gana'ya yapılan çelik ticaret heyeti organizasyonudur.Ekonomi Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı "UluslararasıRekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” i kapsamında  1-6 Temmuz 2012  tarihleri arasında gerçekleştirilen Nijerya - Gana Ticaret Heyeti'ne 20 firmadan 22 katılımcı iştirak etmiştir. Heyet kapsamında ikili iş görüşmeleri Nijerya'nın Lagos ve Abuja şehirleri ile Gana'nın Accra şehrinde gerçekleştirilmiştir. Sektörel Ticaret Heyeti ikili iş görüşmelerinde 20 firma toplamda 114 katılımcı ile birebir görüşme imkânı yakalamıştır. Ayrıca Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu kapsamında söz konusu ülkelerde çelik sektörü ile ilgili birlikler ve bakanlıklar, hedef medya ve ticari kurumlarla görüşmeler yapılmıştır.

  

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namik Ekinci heyet sonrası yaptığı açıklamada, "Heyetimiz hedeflediğimiz başarıyı elde etti, doğru kişi ve önemli alıcılarla buluştu. Bundan sonra firmalarımız karşı taraf ile ticari ilişkilerini geliştirecekler ve önümüzdeki zamanda heyetin başarısını ticaret istatistiklerine de yansıtacaklar" dedi.

 

Her iki ülkede de büyük bir ilgiyle karşılandıklarını belirten Ekinci, "Her iki ülkede de öncelikle Sanayi ve Ticaret Bakanları olmak üzere, değişik görevdeki bakanları ve sivil toplum kuruluşlarını makamlarında ziyaret ettik. Görüşmelerimizde ülkemizi ve sektörümüzü tanıtmak için tüm imkanlarımızı kullandık. Nijerya ve Gana'lı Bakanların ülkemize gösterdikleri ilgi ve ifade ettikleri dostane cümleler bizleri çok heyecanlandırdı" dedi.

 

Resmi istatistiklere göre, Nijerya'da kişi başı çelik tüketiminin 12 kg/yıl olduğunu belirten Namık Ekinci, "Nüfusu 75 milyon olan Turkiye'deki kişi başı tüketimin 365 kg seviyesinde olduğunu dikkate alırsak, nüfusu 180 milyon olan Nijerya'da ne büyük bir potansiyel olduğu daha net olarak görebiliriz" dedi.

 

"Gana, 25 milyon nufusu ile çok önemli bir pazar. Bize ilgili Bakan tarafınca ifade edilen 1.7 milyon konut açığına istinaden acil 140 bin konut ihtiyaçları, yakın zamanda çelik tüketiminde ciddi bir artışın kaydedileceğini gösteriyor" diyen Ekinci, Altın Sahil diye ifade edilen Gana'nin istikrarı, eğitimli nüfusu ve zengin doğal kaynaklar ile Doğu Afrika'nın Dubai'si olacağına dair düşüncenin oluştuğunu belirtti. Bu gelişmelerin ışığında da ilerisi için yatırım yapmaya uygun bir ülke olduğunu kaydetti.

 

Çelik İhracatçılar Birliği Başkanı, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 üncü yılı olan 2023 senesinde ülkemizin 500 milyar dolar ihracat hedefi kapsaminda, bizimde çelik sektörü olarak 55 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirme hedefimiz bulunmaktadır. 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz 17 milyar dolarlık ihracatımızın daha da arttırılması için, Birliğimiz ve ticaret komitemizden oluşan ekibimiz yoğun çalışma içindedir. Bundan sonra  ticaret komitemiz ile tespit ettiğimiz, ihracatımızda önem arz eden ülkelere yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir." dedi.


KATILIMCI FİRMALAR

1. Ağır Haddecilik A.Ş.
2. Aka Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
3. Çolakoğlu A.Ş.
4. Corbus Metal Ltd. Şti.
5. Diler A.Ş.
6. EEBatı Ltd. Şti.
7. Habaş A.Ş.
8. Hasçelik A.Ş.
9. Içdaş A.Ş.
10. Inter Metals Ltd. Şti.
11. Kaptan A.Ş.
12. Kibar Dış Ticaret A.Ş.
13. Mtall Saç Ltd. Şti.
14. Mumcu Teneke Ltd. Şti.
15. Promeks A.Ş.
16. Safir Metal Ltd. Şti.
17. Sametal Ltd. Şti.
18. SNI Dış Ticaret Ltd. Şti.
19. Zenna Çelik Ltd. Şti.
20. Yolbulan A.Ş.

 

İlgili Fotoğraflar