EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇELİK İHRACATI TOPARLANMA SİNYALLERİ VERİYOR

Çelik Sektörünün 5 Aylık İhracatı 5,9 Milyar Dolar Oldu

Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörlerden biri olan çelik sektörü,  yılın ilk beş ayında değerde 5,9 milyar dolar, miktarda ise 7,9 milyon ton ihracata ulaştı. Mayıs ayında ise değerde yüzde 1,5 artış yakalayan çelik sektörü ihracatı, 1 milyar 282 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılının ilk beş ayında en fazla ihracat Ortadoğu bölgesine gerçekleştirilirken, bu bölgeyi Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika izledi. Türk çelik ihracatı, 2014 yılının ilk beş aylık verilerine göre toparlanma sinyalleri veriyor.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı Ocak-Mayıs dönemi verilerine göre; Türkiye'nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azalış ile 5,9 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 6,9 düşüş ile 7,9 milyon ton olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin ilk beş aydaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 8,2 milyon ton; değer bazında ise 7 milyar dolara ulaştı.

Söz konusu dönem ihracatı bölgeler bazında incelendiğinde ise; miktarda 2 milyon 876 bin ton ile Ortadoğu'nun liderliği üstlendiği, bu bölgeyi 1 milyon 474 bin tonla AB ülkeleri, 907 bin tonla Kuzey Afrika ve 810 bin tonla Kuzey Amerika'nın izlediği görülüyor.

Çelik sektörünün 2014 yılının Ocak-Mayıs döneminde en çok ihracat yaptığı üç ülke 932 bin ton ile Irak, 678 bin ton ile ABD ve 573 bin ton ile Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler ABD, İngiltere, İsrail, Fas ve Hollanda olurken; en fazla azalış Suudi Arabistan, İtalya, Irak, Umman ve Libya'da gözlendi.

İlk beş aylık dönemde ürün grupları incelendiğinde, 3 milyon 450 bin ton ile inşaat demiri ilk sırada yer alırken; inşaat demirini 832 bin tonla boru, 800 bin tonla profil ve 702 bin tonla yassı sıcak takip etti.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2014 yılı Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında değerde yüzde 1,5 artış yakalayarak 1 milyar 282 milyon dolar, miktarda ise 1,6 milyon ton olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ilk beş aylık çelik ihracatı verilerini değerlendirirken; "Türk çelik sektörü olarak 2014 yılında temkinli adımlarla ilerliyoruz. 2013 yılının zorlu koşulları neticesindeki kayıplarımızı telafi etmeye başladık. Bu gelişmeler ışında, yılsonu itibariyle de ihracatımızı geçen yıla göre artı ile kapatacağımızı düşünüyoruz. Bu doğrultuda belirlediğimiz 18,5 milyon ton hedefine ulaşacağımızı söyleyebilirim.” dedi.