EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

LOJİSTİK MERKEZLERİ PROJESİ

Türkiye olarak çelik ithalatları içinde düşük pay aldığımız ülkelerde; klasik satış yöntemlerine alternatif olarak, çelik ürünlerinin ortak bir merkezde toplanması yoluyla sürekli mal tedarikinin sağlanacağı depolar oluşturarak, oluşacak sinerjinin yaratacağı işbirliği ile fiyat ve rekabet avantajı elde edilmesi planlanmaktadır.

Tuna Boyu ve Havzası çalışmaları kapsamında başta Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Sırbistan ve Slovakya olmak üzere Tuna boyu ve havzasına yönelik pazar araştırması, AR-GE ve lojistik çalışmaları yapılmasına karar verilerek, projeyle ilgili bir danışmanlık firmasından hizmet alınmıştır. Ayrıca ABD'de Misisippi nehri üzerinde yer alacak bir depo ile ilgili de değerlendirmeler yapılarak Türk çelik mamullerinin kurulacak ortak bir depo üzerinden bölgeye dağıtılması konusunda çalışmalara başlanmıştır.

Önümüzdeki dönemde kurulması planlanan depo ile ilgili fizibilite raporu çıkarılarak kurulacak şirketin yapısı belirlenecek ve proje, sektörden projeye dahil olmak isteyen firmalarla birlikte hayata geçirilecektir.