EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SEKİZ AYDA ÇELİK İHRACATI 11 MİLYON TONA ULAŞTI

Çelik ihracatı değerde yüzde 11,5 miktarda yüzde 16,7 arttı

Ağustos ayı Türk çelik sektörüne umut verdi. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 16,7 artışla 1,6 milyon tona, değerde yüzde 11,5 artışla 885 milyon dolara yükseldi. Türk çelik sektörü yılın sekiz aylık dönemini ise miktarda 11 milyon ton, değerde ise 5,9 milyar dolarlık ihracat ile geride bıraktı. Sektörün sekiz ayda en çok ihracat artışı gerçekleştirdiği pazarlar Mısır, İsrail ve Yemen oldu. Siyasi ve ekonomik istikrarın arttığı Yemen'e sekiz ayda yüzde 67'lik artışla 377 bin tonluk ihracat gerçekleştiren Türk çelik sektörü, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu pazardaki payını daha da artırmayı hedefliyor.

 

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Ağustos dönemi verilerine göre; Türkiye'nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 artışla 11 milyon ton oldu. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,2 düşüşle 5,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri  de eklendiğinde Türkiye'nin 2016 yılının sekiz aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 11,6 milyon ton, değer bazında ise 7,3 milyar dolar oldu.

Ocak-Ağustos dönemindeki çelik ihracatı bölgeler bazında incelendiğinde; liderlik 3,7 milyon tonla Ortadoğu'nun oldu. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 26 artış ile 2,2 milyon tona yükselen Avrupa Birliği ülkeleri, AB'yi 1,6 milyon tonla Kuzey Amerika bölgesi ve yüzde 23,7 artış ile 1,5 milyon tona ulaşan Kuzey Afrika ülkeleri izledi. Aynı dönemde Türk çelik sektörünün miktar bazında en fazla artış yakaladığı ilk üç ülke; Mısır, İsrail ve Yemen olarak sıralandı.

Sekiz ayda en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında ilk sıra 4,9 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliğinin oldu. İnşaat çeliğini; 1,2 bin tonla sıcak yassı ve dikişli boru ile 993 bin tonla profil takip etti. İnşaat sektöründe kullanılan tel, çivi, çelik hasır gibi ürünlerin üretiminde kullanılan filmaşin ihracatında sene başından bu yana yakalanan başarılı grafik devam etti. Geçen yılın sekiz aylık dönemine göre miktar bazında 123 bin ton artarak 654 bin tona ulaşan filmaşin en çok ihracat artışı yakalayan ürün oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2016 yılı Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 16,7 artışla 1,6 milyon tona, değerde yüzde 11,5 artışla 885 milyon dolara yükseldi.

Türk çelik sektörünün sekiz aylık ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Yılın sekiz aylık dönemini miktar bazında 11 milyon ton, değer bazında 5,9 milyar dolar ihracat ile tamamladık. Ağustos ayı ise sektörümüze oldukça iyi geldi ve ihracatımızı miktarda yüzde 16,7, değer yüzde 11,5 oranında artırdık. Bu dönemde Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika bölgelerine yaptığımız ihracatımız, bu artışa ciddi bir katkı sağladı. Ayrıca ülke bazında baktığımızda da Mısır, İsrail, Yemen, Hollanda ve Şili'ye gerçekleştirdiğimiz ihracatta önemli artışlar söz konusu. Özellikle Yemen geçmiş yıllarda başlıca pazarlarımız arasındaydı ancak ülkede yaşanan problemler maalesef ihracatımızı olumsuz etkilemişti. Son dönemde Yemen'de olsa siyasi ve ekonomik istikrardaki kısmi iyileşme sayesinde ihracatımız artışa geçti. Böylelikle Yemen'e sekiz aylık dönemde yaptığımız ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 67'lik artışla 377 bin tona ulaştı. İlerleyen dönemlerde Türk çelik sektörümüzün en önemli pazarlarında yaşanan bu artı yönlü gelişmelerin devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.