EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

BASIN BÜLTENLERİ

17 Mayıs 2019

ABD'nin Çelikte Ek Vergiyi Kaldırması Eski Seviyelere Çıkmamıza Yetmez

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25'e indirildiğini açıkladı. ABD'nin kararını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “ABD'nin ek vergiyi kaldırması olumlu bir durum ancak bu gelişme daha önce yaptığımız ihracat rakamlarına ulaşmamız için yeterli değil.” dedi.
10 Nisan 2019

Milyar Dolarlık Çelik Eller Barselona'da Buluştu

Çelik sektörünü bir araya getiren en büyük organizasyonlardan biri olan SteelOrbis 2019 Bahar Konferansı & 80. IREPAS Toplantısı Barselona'da yapıldı. Dünyanın önde gelen çelik firmalarının yetkililerinin katıldığı etkinlikte Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) de 12 firma ve 19 katılımcı ile ticaret heyeti düzenleyerek yer aldı. İhracatçılara yeni kapılar açılmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten ÇİB Başkanı Adnan Aslan, tüm dünyadan alıcı ve satıcıların konferansta buluştuğunu, toplamda 1 milyar dolarlık alım satım işleminin gerçekleştiğini tahmin ettiklerini söyledi.
21 Eylül 2018

22 Ülkeden 50 Çelik Üreticisi IREPAS'ta Buluştu

İstanbul'da gerçekleşen IREPAS toplantısında çelik üreticileri, korumacılığın bir pazarlık konusu haline geldiğine dikkat çekerek, ABD yerine yeni pazarlar bulunabileceğini vurguladı.
20 Temmuz 2018

AB,Korunma Önlemi Soruşturmasında Geçici Önlem Açıkladı

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin yürürlüğe koyduğu Section 232 önleminin yaratacağı etkinin kendi iç pazarına karşı tehdit oluşturacağı gerekçesiyle başlattığı soruşturmada, geçici önlem kararını açıkladı.
27 Haziran 2018

Çelik Sektöründen İlk Beş Ayda 200'e Yakın Ülkeye 5,9 Milyar Dolarlık İhracat

Türk çelik sektörünün ilk beş aylık performansını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, “Ülkemizin miktar bazındaki çelik ihracatı geçtiğimiz senenin aynı dönemi olan 1 Ocak - 31 Mayıs dönemine göre 5,1'lik bir azalışla 7,8 milyon tona gerilemiş olsa da değer bazında baktığımız zaman aynı dönemde yüzde 20'lik bir artış ile 5,9 milyar dolarlar seviyesine çıktığını görüyoruz.
30 Mart 2018

AB 26 Çelik Ürününe Korunma Önlemi Soruşturması Başlattı

Donald Trump'ın Section 232 imzası dünya ticaretinde dengeleri değiştiriyor. Dünya genelinde gümrük duvarlarının yükseleceği ve korumacı önlemlerin artacağı tahmini gerçekleşiyor. Bununla ilgili ilk hamle Avrupa Birliği'nden geldi.
19 Mart 2018

Çelik İhracatçıları Birliği İhracatın Yıldızlarını Ödüllendirdi

Çelik İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılında en çok ihracat yapan firmaları ödüllendirdiği Çelik İhracatının Yıldızları töreninde bir araya geldi. 2017 yılında tüm çelik ürünlerinde en fazla ihracata ulaşan çelik firmaları Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu oldu.
08 Mart 2018

ÇİB Başkanı Namık Ekinci: “Trump'ın Kanada ve Meksika'ya taviz vermesi durumunda Türkiye oyun dışında kalır”

ABD Başkanı Donald Trump'ın, tüm dünyanın tepki gösterdiği çelik ithalatına yüzde 25 ek vergi yasasını bu akşam imzalaması bekleniyor. Öte yandan Beyaz Saray, Trump'ın Meksika ve Kanada'ya NAFTA görüşmelerinde kaydedilen ilerlemelere göre çelik ve alüminyum ithalatına yönelik tarifelerden 30 günlük muafiyet sunmayı planlamak istediklerini bildirdi.
01 Mart 2018

ÇİB Başkanı Namık Ekinci; “ABD'ye ihracatımız yine devam eder”

ABD Başkanı Donald Trump, tüm dünya tarafından merakla beklenen çelik kararını ABD'li sanayicilerin baskılarına dayanamayarak son tarihi beklemeden açıkladı.
19 Şubat 2018

Dünya Çelik İhracatının Kaderi Trump'ın Elinde

ÇİB Başkanı Namık Ekinci:“Yüzde 53 vergi gelirse ABD'ye ihracatımız tamamen durur”
09 Ocak 2018

İnşaat Çeliği Tartışmasında Sular Durulmuyor

Çelik sektörü 2018'e güzel haberlerle başlamadı. 2017 yılında ihracatta iyi bir performans ortaya koyan ve kısmen de olsa geçmiş yılların kayıplarını telafi eden sektör 2018 yılında da ihracatta artış trendini sürdürmeyi bekliyordu. Yeni yılla birlikte inşaat çeliğinde ithalat vergilerinin sıfırlanması haberi moralleri alt üst etti. Sektör temsilcileri kararı çelik sanayine vurulan bir darbe olarak nitelendirdi.
27 Kasım 2017

Düşük Kârla Çalışan Türk Çelik Sektörü İç Piyasaya Ucuz Fiyatlı ve Yüksek Kaliteli İnşaat Çeliği Veriyor

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Türk çelik sektörünün iç ve dış piyasa satış fiyatlarını belirlerken; üretiminde girdi olarak kullandığı hammadde ve sarf malzemelerinin global piyasalarından, çelik ürünlerinin küresel ihraç/ithal fiyatlarından ve döviz kurundaki değişimlerden bağımsız hareket edemediğini belirtti. Ekinci, ayrıca bugünlerde bahse konu olan inşaat çeliği fiyatını da bu çerçevede irdelemek, değerlendirmek ve yorumlamak gerektiğini vurguladı.
27 Ekim 2017

ABD Filmaşin Anti-Damping Ön Kararı Açıklandı

ABD tarafından Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülke menşeli filmaşin ithalatına karşı 17 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürütülmekte olan anti-damping soruşturmasının ön kararı 25 Ekim 2017 tarihinde açıklandı.
10 Ekim 2017

Çelik İhracatçıları Birliği Binden Fazla İkili Görüşme Yaptı

Türk çelik sektörü, 10 milyon tonluk çelik ithalatı gerçekleştiren Orta Amerika ve Karayipler bölgesinden aldığı payı artırmaya odaklandı. Bölgenin çelik ithalatından yüzde 5 pay alan sektör temsilcileri, bu rakamı daha yukarıya taşımak için harekete geçti. Çelik İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği heyet ile Kolombiya, Panama ve Dominik Cumhuriyeti'ni ziyaret eden sektör temsilcileri binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi.
18 Eylül 2017

Çelik İhracatının 4,7 Milyar Dolarını Üstlenen Firmalara Ödül

Türk çelik sektörü, 2016 yılında karşılaştığı tüm bu zorluklara rağmen miktarda 16,5 milyon ton, değerde ise 9,1 milyar dolar ihracata ulaştı. Böylece toplam ihracatıyla dünya dokuzunculuğu, inşaat çeliği ihracatıyla da dünya ikincisi oldu. Çelik İhracatçıları Birliği 2016 yılı ihracatının 4,7 milyar dolarını üstlenen 37 firmayı düzenlediği “Çelik İhracatının Yıldızları” töreninde ödüllendirdi. Toplam 16 farklı ürün kategorisinde 48 ödül sahiplerini buldu. Törende dereceye giren firmalar arasında yapılan sıralamada, 2016 yılında tüm ürünlerde en fazla ihracata ulaşan ilk üç çelik firması; Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu oldu. Ayrıca MATİL A.Ş. de çelik sektörüne verdiği katkılardan dolayı Özel Ödüle layık görüldü.
30 Ağustos 2017

Dünyada En Ucuz İnşaat Çeliği Türkiye'de

Türk çelik sektörü, inşaat çeliğindeki fiyat tartışmalarına son noktayı koydu. Çelik İhracatçıları Birliği, ülkelerin Ağustos 2017 satış fiyatlarını baz alarak yaptığı araştırma ile inşaat çeliğinin dünyada en düşük fiyatla Türkiye'de satıldığını gözler önüne serdi. İnşaat çeliği fiyatının en yüksek olduğu ülke ton başına 1050 dolar ile Brezilya olurken, Brezilya'yı, Arjantin, ABD ve Çin takip ediyor. Türkiye ise ton başına 555 dolar ile son sırada yer alıyor.
24 Ağustos 2017

Çelik Sektörü'nün STK'ları Güçlerini Birleştirdi

Çelik sektörünü temsil eden STK ve üretici firmalar Çelik Federasyonu çatısı altında bir araya geldi. Türkiye ekonomisi açısından kilit öneme sahip olan sektörün gelişimine katkı sağlamak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan Federasyon, çelik sektörünün ulusal ve uluslararası alandaki temsilcisi oldu.
10 Mart 2017

Yeni Kurulan Çelik Dış Ticaret Derneği Sektörel Güçbirliği Hedefliyor

Türkiye ekonomisinin en güçlü sektörlerinden çelikte işbirliği artıyor. Çelik ürünleri ithal ve ihraç eden iş adamları, Çelik Dış Ticaret Derneği çatısı altında bir araya geldi. Yeni kurulan Derneğin geçtiğimiz gün yapılan ilk Genel Kurul toplantısında Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri de belirlendi.
09 Mart 2017

Türk-İran Dostluğu Çelik ile Güçlenecek

Türkiye ve İran arasında uzun yıllara dayanan ticari ilişkiler, 2012 yılından sonra İran'a yönelik uluslararası yaptırımlar nedeniyle çelik sektörü nezdinde kesintiye uğramış olsa da iki ülke arasındaki ticaret yeniden yükselişe geçti. Ülkeler arasındaki ilişkileri ticaret ile güçlendirmek isteyen Türk çelik sektörü İran çelik sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan ve bu yıl 19.'su düzenlenen Çelik Sempozyumu'na katıldı. Sempozyuma Türk çelik sektörünü temsilen katılan ÇİB Başkanı Namık Ekinci konuşmasında İran'ın DTÖ üyesi bir ülke olmasa da DTÖ'nün belirlediği kurallar çerçevesinde hareket etmesinin, fiyatlandırma ve ticaret politikalarını belirlerken damping ve benzeri konulara ilişkin hassasiyete önem vermesinin uygun olacağını belirterek iki ülke arasındaki var olan güçlü dostluk bağının, iki ülke arasındaki ticareti de güçlendirilmesi ve devam eden süreçte yatırım ortaklıkları sağlanması gerektiği mesajını verdi.
08 Şubat 2017

Çelik Sektörü Sorunlarını Mısır Sanayi Bakanına İletti

Türk ve Mısırlı iş adamları 4 yıllık bir aradan sonra Mısır'da bir araya geldi. TOBB ve Mısır Ticaret Odaları Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye-Mısır İş Forumu'nda çelik sektörünü Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci temsil etti. Türk çelik sektörünün önemli ihracat pazarlarından biri olan Mısır'da gerçekleştirilen görüşmelerde sektörün yaşadığı sorunları anlatan ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Türk çelik sektörünün önemli ihracat pazarlarından biri olan Mısır ile Türkiye arasında tarihsel bağlar var. Bizimle iş birliği yapmaları Mısır'ın kendi menfaatine olacaktır. Korumacı tedbirler sanıldığının aksine yerli üreticiye ve iç piyasaya zarar verir ” dedi.
23 Ocak 2017

Çelik İhracatçıları Birliği Ali Pandır Veda Yemeği Bülteni

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde Erdemir Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa eden, aynı zamanda ÇİB Yönetim Kurulu Üyeliğinden de ayrılan Ali Pandır için bir veda yemeği düzenledi.
23 Ocak 2017

Çelik İhracatçıları Birliği Ekonomi Bakanı ile Buluştu

Çelik İhracatçıları Birliği sektörün üretim ve ihracatını olumsuz etkileyen, rekabet gücünü azaltan sorunlarını T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve bakanlık yetkilileri ile paylaştı. Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı tüm sorunların çözümü konusunda Ekonomi Bakanlığı'ndan destek istedi.