EN
ÇELİK
İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

BASIN BÜLTENLERİ

29 Mayıs 2024

Türk Çeliğinde Hedef Yeni İhracat Pazarları

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), sektörün Kuzey Afrika ülkelerindeki etkinliğini ve ticaret hacmini artırmak, Tunus ile bağları güçlendirmek için 24 Türk çelik ihracatçı firmasının katılımıyla Tunus'a sektörel ticaret heyeti düzenledi. 2022 yılındaki ihracat rakamlarına ulaşabilmek için ÇİB olarak yurt dışı organizasyonlara hız verdiklerinin altını çizen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Kuzey Afrika bölgesinin en önemli pazarlarından olan Tunus'a 24 firma ile düzenledikleri Sektörel Ticaret Heyeti (STH) programının çok verimli geçtiğini belirtti. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracatlarını artırmak için durmadan çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Aslan, "Hedefimiz; temaslarımız ve B2B görüşmeler ile sinerji oluşturabilmek ve yeni ihracat kapıları aralayabilmek.” dedi.
22 Mart 2024

Çelik Sektörü Litvanya'da Bir Araya Geldi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), Baltık ülkelerindeki etkinliğini artırmak, pazardaki varlığını güçlendirmek ve yeni iş birlikleri amacı ile Litvanya'nın başkenti Vilnius'a Ticaret Heyeti düzenledi. 23 Türk çelik ihracatçı firmanın katılımıyla gerçekleştirilen ticaret görüşmeleri kapsamında iki ülke çelik sektörü bir araya geldi. 2023 yılında; ülkelerin korumacılık önlemleri, Avrupa Birliği'nin uyguladığı kotalar, ABD vergileri ve Kuzey Afrika'dan Mısır, Cezayir gibi ülkelerin net ihracatçı konumuna gelmesine rağmen 14,9 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Litvanya'da 100 ithalatçı firma ile 1000'in üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştiğini belirtti. Aslan, düzenlenen Ticaret Heyeti programı kapsamında ülkeler arası ticaret hacminin artırılmasının hedeflendiğini ifade etti.
20 Aralık 2023

Çelik Sektörünün İhracatı 13,5 Milyar Dolar Oldu

Çelik sektörünün ihracati yilin 11 aylik döneminde miktar bazinda yüzde 28,8, deger bazinda ise yüzde 31,2 geriledi. Ihracatin 2023'ün ilk 11 ayinda 13 milyar 545 milyon dolar oldugunu kaydeden Çelik Ihracatçilari Birligi (ÇIB) Yönetim Kurulu Baskani Adnan Aslan, “2023 ilk 10 aylik süreçte ise ithalat yüzde 14,8 artisla 17 milyon 639 bin tona çikti. 2015'ten bu yana ilk kez nihai çelik ürünlerinde net ithalatçi konumuna düstük. Bu kapsamda ithalatin yarattigi haksiz rekabetin önüne geçilmesi için resmi kurumlarimiza anti damping basvurusunda bulunduk. Yapilacak inceleme sonucunda ithalat yapilan ülkelerin rekabete aykiri davrandigi ortaya çikarsa ek vergi uygulanacak. Böylece haksiz rekabetin önüne geçilecek.” dedi.
13 Ekim 2023

Çelikçiler Polonya'da Moral Buldu

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), pazar çeşitliliğini ve ihracatı artırmak adına yurtdışı temaslarını hızlandırdı. Son olarak 11-13 Ekim tarihleri arasında Polonya'nın Varşova şehrini ticaret heyetiyle ziyaret eden ÇİB, yatırımların öncelikle katma değeri yüksek alanlarda olması gerektiğine dikkat çekti. “Çelik sektörünün durumunu rakamlar gösteriyor. Bir sektörün ihracatı yüzde 45 düşerse, bu ciddi bir alarmdır.” diyen ÇİB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kamil Erciyas, “Çelikte hiç sıralamalarda olmayan İran bizi geçti, biz Almanya'yı bile geçmiştik. Almanya'nın tekrar altına düştük.” açıklamasını yaptı. Çelik sektörü için en önemli girdinin hurda ve enerji olduğunu belirten Erciyas, “Sübvansiyon değil; küresel piyasalarla uyumlu enerji fiyatları ve girdi maliyetleri istiyoruz. Körfez ülkeleri yeni yatırımlarla bize rakip olmaya başladı. Enerjide ve işçilikte inanılmaz avantajları var. Bu yüzden pazarlarımızı kaybediyoruz.” dedi.
20 Eylül 2023

Dünya Çelik Sektörü İstanbul'da Buluştu

Dünyanın bir numaralı uzun çelik piyasası konferansı IREPAS Toplantısı'nın 89'uncusu Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) iş birliği ile İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye'nin batı dünyasında inşaat çeliğinde açık ara bir numara olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, şimdi talebin düştüğünü belirterek Türkiye'nin inşaat çeliği ihraç etmediği ülkenin kalmadığını söyledi. 2022'de çelik ihracatının 21 milyar dolarları aştığını bu yıl beklentinin 15 milyar doların altına ineceğini belirten Aslan, “Dünya konjonktürünün bu sonuçta çok önemli etkisi var ama biz elimizden geldiğince aynı performansı tutturmak zorundayız. Var gücümüzle bu konuda çabamızı göstermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
30 Mart 2023

Çelik İhracatçılarından Balkanlar Hamlesi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak için Romanya'ya çıkarma yaptı. 25 Türk çelik ihracatçı firmanın katılımıyla Romanya'da gerçekleşen heyet kapsamında iki ülke çelik sektörü bir araya geldi. Çelik üretiminde dünyada sekizinci sırada olduklarını ve 2022 yılında korumacılık önlemleri ile mücadele ve artan enerji maliyetlerinin baskısına rağmen 21 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını kaydeden ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, 250'nin üzerinde Romen iş insanı ve şirketiyle ikili görüşmelerin yapıldığını belirtti. Romanya'nın Türk çelik ihracatında 2. büyük pazar olduğunu ifade eden Aslan, “Türkiye'nin Romanya'ya ihracatı 7 milyar dolar. Bu ihracatın yüzde 18'i olan yaklaşık 1,3 milyar doları çelik sektörü yapıyor. Bu yıl da umut ediyoruz ki yüzde 15 bandını yakalarız.” dedi.
26 Ocak 2023

Çelik Sektörü 2023 Yılının İkinci Yarısını İşaret Etti

2022 yılını korumacılık önlemleri ile mücadele ve artan enerji maliyetlerinin baskısıyla geçiren çelik sektörü, 2022'yi ihracatta miktar bazında yüzde 17,7 azalışla 19,6 milyon ton, değerde ise yüzde 5,3 düşüşle 21,1 milyar dolar ile kapattı. Türk çelik sanayinde enerjinin toplam maliyet içindeki payının oldukça yüksek olduğunu, bunun da Türk çelik sektörünün küresel pazarda diğer büyük üreticilerle rekabet edebilme gücünü giderek azalttığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, enflasyondaki gerileme öngörüsü, küresel çelik talebindeki beklenen artış, enerji ve enerji verimliliği yatırımları gibi etmenlerle 2023 yılının ikinci yarısı itibariyle küresel çelik sektöründe toparlanmanın başlayacağını, bu durumun Türk çelik sektörünün ihracatını da 2022 yılına kıyasla olumlu yönde etkilemesini beklediklerini vurguladı.
07 Aralık 2022

Sırbistan'da ‘Türk Çeliği'ne Yoğun İlgi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), Sırbistan pazarındaki varlığını güçlendirmek ve yeni iş birlikleri ile ticaret hacmini artırmak için Sırbistan, Belgrad'a 5-7 Aralık tarihleri arasında Ticaret Heyeti düzenledi. 19 Türk çelik firmasından 34 kişilik heyet Sırbistan'da 200'ün üzerinde Sırp ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 2021 yılında çelik üretiminde dünyada yedinci sırada olduklarını ve 2022 yılında şimdiye kadar yaklaşık 20 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan,  Sırbistan Ticaret Heyeti ile yeni işbirlikleri sağlayıp iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek istediklerini belirtti.
27 Ekim 2022

Çelik İhracatçıları Estonya ve Letonya'da Rusya'nın Payına Talip

Çelik ihracatçıları yeni pazarlara açılma ve mevcut fırsatları değerlendirme stratejileri kapsamında Estonya ve Letonya'ya 17 firmadan 31 temsilci ile ticaret heyeti düzenledi. Rusya'ya uygulanan ambargo nedeniyle bu bölgede önemli fırsatların ortaya çıktığına işaret eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, Baltık ülkelerinde mevcudiyetlerini güçlendireceklerini belirtti. İkili iş görüşmelerine T.C. Tallinn Büyükelçisi Sn. Başak Türkoğlu ile T.C. Riga Büyükelçisi Sn. Şule Öztunç katılım gösterirken, her iki büyükelçi de heyet onuruna resepsiyon verdi. Baltık Ülkelerinden Sorumlu Ticaret Müşaviri Sn. Ümit Ateşağaoğlu da heyete eşlik etti.
18 Eylül 2022

İsrail'de ‘Türk Çeliği' Rüzgarı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak için İsrail'e çıkarma yaptı. 17 Türk Çelik İhracatçı firmanın katılımıyla Tel Aviv'de gerçekleşen ticaret görüşmeleri kapsamında iki ülke çelik sektörü bir araya geldi. Çelik üretiminde dünyada sekizinci sırada olduklarını ve şimdiye kadar 17 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan,  İsrail'in alt ve üst yapıda Türk çeliği tercih ettiğini ve yüzde 65 oranında Türk çeliği kullanıldığını belirtti. 2022 yılının ilk yedi ayında Türkiye'nin İsrail'e çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 39 artış ile 951 milyon dolar, miktarda ise yüzde 10 artış ile 1,1 milyon ton olarak gerçekleştirildi.
29 Haziran 2022

Çelik Sektörü Almanya'da Buluştu

Çelik sektörünün en önemli fuarlarından Wire & Tube 20-24 Haziran 2022 tarihleri arasında Düsseldorf'ta gerçekleşti. Wire & Tube'a Türkiye'den 163 firma katılırken, Çelik İhracatçıları Birliği fuar ile eş zamanlı olarak Almanya'ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenledi.   
04 Haziran 2022

Çelik Sektörü İhracatı 10 Milyar Dolara Dayandı

Geçtiğimiz yılı 22,4 milyar dolar ihracatla tamamlayan çelik sektöründeki yükseliş hızlanarak devam ediyor. Çelik sektörü Ocak-Mayıs döneminde yüzde 34,56 artışla 9,62 milyar dolar ihracata ulaşırken, ihracattaki istikrarlı artışın devam ettiğini söyleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, ton başına ihracat değerinin de yüzde 38,12 artışla 1.095 dolara yükseldiğine dikkat çekti.
03 Ekim 2021

İlk Kez Zirvede Yer Aldı, İhracatın İtici Gücü Çelik Oldu

Türkiye'nin toplam ihracatı eylül ayında yıllık bazda yüzde 30 artışla 20,8 milyar dolara yükseldi. Çelik sektörü, 2,6 milyar dolarlık ihracatla sektörler arasında ilk kez zirvede yer aldı. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Sektörümüz ihracat pazarlarını çeşitlendirerek büyümesini sürdürüyor. Geçen ay ülkemizin toplam ihracatına en fazla katkı veren sektör olduk. Gurur verici bir tablo” dedi.
16 Eylül 2021

Çelik Sektörü Çıtayı 22 Milyar Dolara Yükseltti, İhracatçısını Ödüllendirdi

İhracat ailesinin temsilcileri, Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından düzenlenen ‘Çelik İhracatının Liderleri' ödül töreninde bir araya geldi. ÇİB Başkanı Adnan Aslan sektörün, ihracat pazarlarını çeşitlendirerek büyüdüğünü söylerken, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Bu yıl görünen o ki sektörümüz 20 milyar dolar ihracatı aşacak. Bu da ‘Çelik' gibi kuvvetli olduğumuzun bir göstergesi” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise “Sektörün yakaladığı başarı tarihe geçecek” ifadelerini kullandı.  2019 ve 2020 yıllarında tüm ürünlerde en çok ihracat yapan ilk üç çelik firması sırasıyla HABAŞ, İÇDAŞ ve DİLER oldu.
04 Haziran 2021

İhracata ‘Çelik' Gibi Katkı

Çelik sektörü mayıs ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracatla dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör oldu. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “Çelik fiyatlarındaki artışın da etkisiyle bu ay ihracatta üçüncü sıraya yükseldik. Bu ivmenin yılın kalan döneminde artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.
17 Ocak 2021

Çelikte 2021 Hedefi 23 Milyon Ton İhracat

Geçtiğimiz yıl 197 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk Çelik Sektörü, 2021 yılında miktarda yüzde 10 artışla yaklaşık 23 milyon tona, değerde ise yüzde 15 artışla yaklaşık 15 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “2021 yılını çelik sektörü adına çok iyi görüyoruz. Yeni dönemde ihracat rakamlarımızı daha da yukarı çekeceğiz ve ihracat pazarlarımızı çeşitlendireceğiz. Bu sene özellikle Uzakdoğu'ya, Güney Amerika'ya ve Batı Afrika'ya odaklanacağız.” dedi.
16 Temmuz 2020

Çelik İhracatçıları ABD'den Ek Vergi Zararının İadesini Talep Edecek

Amerikan Uluslararası Ticaret Mahkemesi, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'den çelik ithalatına yönelik ek vergi uygulamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, “Trump'ın yüzde 25 oranındaki keyfi ek vergisinden ötürü ihracatçımız zarara uğradı. Zararın karşılanmasını talep edeceğiz.” dedi.
18 Haziran 2020

Çelik Sektörü “Yeni Normal”in İhracat Rotasını Belirledi

Çelik ihracatı Ocak-Mayıs döneminde bir yıl öncesine göre miktar olarak yüzde 17,8 daraldı. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Küresel ticaret kademeli olarak açılıyor. Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika ihracattaki yeni hedef pazarlarımız arasında.” dedi.
17 Mayıs 2020

Avrupa, Uluslararası Anlaşmayı İhlal Ediyor

AB'nin Türkiye'den ithal edilen bazı çelik ürünlerde damping yapılıp yapılmadığını belirlemek üzere başlattığı soruşturma Türk çelik sektörünü ayağa kaldırdı. ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Tüm hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedi.
06 Şubat 2020

Çelikte Çin'in Geri Kalacağı Pazarlardaki Talebi Türkiye Karşılayabilir

Koronavirüs salgını sebebiyle çelik sektöründe Çin'in geri kalacağı pazarlardaki talebi Türkiye karşılayabilir. Koronavirüsünün yarattığı etki ile Çin'in çelik sektörü nezdinde aktif olduğu pazarlarda payının düşmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, bu durumun Türkiye için avantaj oluşturabileceğini söyledi.